Jump to content

Wikifunkcje:Grupy użytkowników

From Wikifunctions
This page is a translated version of the page Wikifunctions:User groups and the translation is 98% complete.
Outdated translations are marked like this.
Skrót:
WF:GROUP

Podsumowanie

Tabela podsumowuje aktualne uprawnienia:

Uruchamianie opublikowanych funkcji Publikowanie i edycja stron z wikikodem (nie-obiektów) Uruchamianie funkcji przed publikacją (w celu testowania) Publikowanie funkcji, implementacji i przypadków testowych Przyłączanie/odłączanie przypadków testowych i implementacji Edycja przyłączonych implementacji i przypadków testowych Edytowanie aktywnej funkcji (z przyłączonymi implementacjami)
Każdy – w tym niezalogowani TBD TBD TBD
Każdy – zalogowani
Funkcjonierzy
Konserwatorzy
Pracownicy Wikifunkcji
Administratorzy

Zobacz też uprawnienia użytkowników Wikifunkcji na MediaWiki.

Lista grup użytkowników

Lokalne grupy użytkowników są przyznawane na Wikifunkcjach i nie mają wpływu na uprawnienia na innych projektach Wikimedia.

Użytkownicy niezarejestrowani

Użytkownicy, którzy nie są zalogowani, nazywani są użytkownikami niezarejestrowanymi lub użytkownikami IP. Mogą edytować etykiety, opisy i aliasy obiektów; mogą edytować strony, które nie są chronione lub częściowo chronione; ich edycje pojawią się w historii stron wraz z adresem IP, z którego zostały wprowadzone.

Użytkownicy zarejestrowani

Osobna strona: Meta-Wiki:Registered user

Zarejestrowani użytkownicy to tacy, którzy założyli konto w Wikifunkcjach lub innym projekcie Wikimedia i zalogowali się nim. Mogą robić wszystko to, co użytkownicy anonimowi, a ponadto: tworzyć strony, edytować swoje preferencje oraz stronę obserwowanych oraz oznaczać edycje jako drobne.

Użytkownicy zatwierdzeni i automatycznie zatwierdzeni

Użytkownicy zatwierdzeni mają dostęp do takich samych uprawnień jak automatycznie zatwierdzeni, zanim osiągną progi wymagane do automatycznego nadania statusu zatwierdzonego. W szczególności, tacy użytkownicy mogą przenosić strony i edytować strony częściowo chronione, bez wysyłania prośby o edycję.

Funkcjonierzy

Funkcjonierzy to użytkownicy, którzy mają możliwość zatwierdzania i dezaktywowania zarówno implementacji, jak i przypadków testowych powiązanych z funkcjami. Mogą także edytować połączone (zatwierdzone) funkcje, implementacje i przypadki testowe.

Konserwatorzy

Osobna strona: Wikifunctions:Maintainers

Konserwatorzy mogą tworzyć i edytować obiekty zastrzeżone (tzn. te, których identyfikator jest mniejszy niż Z10000). Mogą tworzyć i edytować obiekty typu Obiekt, Język naturalny, Język programowania. Ponadto, mogą edytować funkcje dostarczane przez system WikiLambda.

Administratorzy

Administratorzy (inaczej: admini, sysopi) są doświadczonymi i zaufanymi użytkownikami, którzy są w stanie wykonywać zadania utrzymaniowe, aby Wikifunkcje działały prawidłowo. Do tych zadań wliczają się: usuwanie i zabezpieczanie stron, blokowanie użytkowników, nadawanie użytkownikom uprawnień.

Administratorzy interfejsu

Administratorzy interfejsu to wysoce zaufani użytkownicy, którzy mogą edytować wszystkie strony w przestrzeni MediaWiki, w tym strony z kodem CSS, JavaScript i JSON. Znajdująca się na nich treść może być wykonywana w przeglądarce użytkownika, odwiedzającego wiki, i np. wpłynąć na wygląd strony. Ci użytkownicy mogą również edytować analogiczne strony z kodem w przestrzeni poszczególnych użytkowników.

Administratorzy tłumaczeń

Administratorzy tłumaczeń mogą oznaczać strony do tłumaczenia, korzystając z rozszerzenia Translate. Dzięki temu użytkownicy mogą tłumaczyć oznaczone strony na dowolne języki.

Biurokraci

Osobna strona: Wikifunctions:Bureaucrats

Biurokraci są doświadczonymi i zaufanymi użytkownikami, którzy mogą nadawać i odbierać zaawansowane uprawnienia, w tym administratora, administratora tłumaczeń, administratora interfejsu oraz bota.

Lista specjalnych grup

Uprawnienie do logowania się z zablokowanych adresów IP

Osobna strona: Meta-Wiki:IP block exempt

Użytkownicy, których wyłączono z blokad IP, nie podlegają blokadom automatycznym, blokadom adresów oraz zakresów IP (zarówno lokalnym, jak i globalnym). Nie dotyka ich również blokada serwerów proxy i Tor.

Checkuserzy

Użytkownicy z uprawnieniami checkusera mogą między innymi sprawdzać, czy jedno konto stanowi na tej wiki pacynkę innego konta (nie pozwala na sprawdzenie na pozostałych wiki).

Rewizorzy

Rewizorzy mogą ukrywać edycje, opisy, nazwy użytkowników i wpisy w logu przed widokiem publicznym. Zatuszowane w ten sposób dane mogą być wyświetlone i przywrócone wyłącznie przez rewizorów.

Boty

Osobna strona: Wikifunctions:Bots

Boty to automatyczne narzędzia, które wykonują edycje bez konieczności udziału lub nadzoru człowieka.

Importerzy

Osobna strona: Meta-Wiki:Importer

Istnieją dwa rodzaje importerów: importerzy i importerzy transwiki. Oboje mogą importować strony z innych wiki, ale tylko pierwsza grupa może wgrywać strony z dysku komputera.

Pracownicy Wikifunkcji

Pewna liczba pracowników i kontraktorów Fundacji Wikimedia znajduje się w grupie pracowników Wikifunkcji. Ci użytkownicy mają dostęp do różnych akcji na wiki, co pozwala im wspierać rozwój oprogramowania i społeczności.

Lista grup globalnych

Globalne grupy użytkowników mają wpływ na wiele projektów Wikimedia. Następujące są aktywne na Wikifunkcjach:

Globalni administratorzy

Osobna strona: Meta-Wiki:Global sysops

Globalni administratorzy mają dostęp do narzędzi administracyjnych na większości publicznych wiki, aby powstrzymywać wandalizmy i dokonywać czynności utrzymaniowych. Nie mają oni dostępu administracyjnego na wszystkich wiki, nie mają też szczególnej kontroli edytorskiej nad treścią wiki ani lokalną społecznością.

Stewardzi

Osobna strona: Meta-Wiki:Stewards

Stewardzi to grupa globalna z pełnym dostępem do interfejsu wiki na wszystkich publicznych wiki Wikimediów. Mogą zmieniać lokalne i globalne uprawnienia użytkowników, zmieniać status i nazwę kont globalnych, a także korzystać z wszystkich uprawnień administratorów i biurokratów.